A ja mam swoją gitarę… Festiwal Piosenki Turystycznej „Melodyja Włóczykija”

Już po raz trzeci, w gościnnych progach Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w  Wielichowie spotkali się miłośnicy muzyki i turystyki.  A wszystko to za sprawą Festiwalu, którego ideą jest nie tylko rozbudzanie miłości do muzyki i prezentowanie uzdolnionych młodych ludzi, ale także propagowanie aktywnego wypoczynku, który łączy się z upodobaniem do podróżowania.

Organizatorzy muzycznego spotkania: ZS im. Polskich Noblistów w Wielichowie, Urząd Miejski w Wielichowie i partner Festiwalu  - Centrum Kultury „Pod Wieżą”, wspierani przez Gminną Komisję   Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przygotowali dla wszystkich uczestników bardzo różnorodną ofertę. Już  w piątek, 12 maja, odbyły się warsztaty wokalne, w czasie których zainteresowani dowiedzieli się na przykład jak dbać o swój głos, jak go pielęgnować i jak wykorzystywać ten najbardziej naturalny instrument muzyczny, aby był w dobrej kondycji i służył jak najdłużej.  W sobotę, o godz. 10.00, rozpoczęły się przesłuchania konkursowe. Pomysłodawcy Festiwalu zdecydowali, aby w tym roku nie miały one charakteru rywalizacji o miejsca i nagrody, nie było więc jurorów i werdyktu. Impreza miała charakter przeglądu, spotkania ludzi, którzy zarażeni zostali miłością do muzyki i podróżowania.  W klimat spotkania wprowadził wszystkich doskonale zespół SEZON, który zaśpiewał piosenki dobrze znane, na przykład z repertuaru Starego Dobrego Małżeństwa czy Elżbiety Adamiak, ale także te własnego autorstwa.

Prezentacjom wykonawców, którzy sięgali po różnorodny repertuar, przysłuchiwali się Burmistrz Wielichowa – Honorata Kozłowska, Wicestarosta – Sławomir Górny, Dyrekcja ZS im. Polskich Noblistów – Bogumiła Andrzejewska, Gabriela Ślusarczyk i Janusz Kalemba, przedstawiciel CK „Pod Wieżą”  - Paweł Michalski, a także rodzice i opiekunowie. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż atmosfera była ciepła i prawie rodzinna, wszystkich połączyła bowiem idea rozwijania pasji, jak również pragnienie dzielenia się z innymi swoimi doświadczeniami. Nie zabrakło także niespodzianek. Okazało się, iż jeden z zaproszonych gości nie mógł oprzeć się niezwykłej atmosferze wyczarowanej przez zespół Sezon, a później kolejnych młodych wykonawców i sam  postanowił zaprezentować się na scenie. Wicestarosta Sławomir Górny, bo o nim właśnie mowa, chwycił w dłoń gitarę – użyczoną chętnie przez Dariusza Basińskiego – i zaprezentował dwa utwory: jeden niezwykle klimatyczny, mówiąc o odchodzeniu górala, drugi zaś frywolny, wpisujący się w tradycję szantową. Jak później tłumaczył, wiele razy obiecywał Pani burmistrz, iż wystąpi na scenie i teraz właśnie nadszedł właściwy moment.

W tym roku, w gronie Festiwalowych przyjaciół znalazła się 9 Grunwaldzka Drużyna Harcerska "Buki" im. Kazimierza Wielkiego w Wielichowie -  wszak działalność harcerzy ściśle wiąże się z osobistym rozwojem i podróżami. Harcerki nie tylko przygotowały dla uczestników konkursy i zabawy sprawnościowe, ale zapoznały ich także ze swoją działalnością, licząc zapewne na to, że niektórzy zainteresowani zechcą zasilić szeregi „Buków”.  Same również postanowiły zaprezentować się na scenie, w tradycyjnym, harcerskim repertuarze. Przy tej okazji, dyrektor Bogumiła Andrzejewska odebrała podziękowanie dla społeczności Zespołu za zaangażowanie w organizację Biegu "Tropem Wilczym" Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Nowością tegorocznej edycji „Melodyi Włóczykija” było spotkanie z podróżnikiem. Jego uczestnicy mogli przez chwilę obcować z turystyką niezwykle egzotyczną, przez co bardzo interesującą i intrygującą. Do Maroka przenieśli się oni wraz z Beatą Sauer-Ajmi oraz Anetą Kędzią. Obie panie nie tylko opowiadały o kulturze i codziennym życiu w kraju, który pełen jest sprzeczności, ale też postanowiły przybliżyć go zebranym niemal namacalnie. Nie tylko można było obejrzeć pokaz wiązania turbanu, posłuchać charakterystycznej arabskiej muzyki, ale też dotknąć róży pustyni i powąchać różnorodnych przypraw. Większość pań szczególnie zainteresowana była oryginalną biżuterią, jak również naczyniem, w którym nawet we własnym domu przygotowywać można orientalne dania. Spotkaniu z podróżnikiem towarzyszyła wystawa fotografii autorstwa B.Sauer-Ajmi, którą jeszcze  przez jakiś czas oglądać będzie można na I piętrze w budynku gimnazjum.

Wielichowski Zespół Szkół znany jest z gościnności. Uczestnicy festiwalowego spotkania nie zawiedli się także tym razem. Nie tylko młodzi wokaliści otrzymali słodkie co nieco – zgodnie z powiedzeniem „coś dla ducha i coś dla ciała”, po zakończeniu prezentacji scenicznych wszyscy zaproszeni zostali na poczęstunek.

Różnorodność  muzyczno-turystycznego spotkania, a także przyjazna atmosfera  stała się już wyróżnikiem „Melodyi Włóczykija”, organizatorzy mają więc nadzieję, że grupa osób z nim zaprzyjaźnionych powiększać będzie się z każdą kolejną edycją. Oby tak właśnie było…       

 VIDEO                                                                                   

Dodano: 16.05.2017 / Autor: Agnieszka Popiołkiewicz


Ogłoszenia publiczne:

- Malowanie sali gimnastycznej
Dodano: 06.05.2011


Komunikaty:

- Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dodano: 19.09.2019


Dobre praktyki:

- KSIĄŻKI POLECANE DLA RODZICÓW
Dodano: 20.01.2017
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkół w Wielichowie
ul. Kośœcielna 7a, 64-050 Wielichowo, tel/fax 061 44 33 016

Aktualnoœści | Patroni szkoły | Kadra Szkoły | Rada Rodziców | Podręczniki | Plany lekcji |
Galeria Szkoły | Kontakt || Ogłoszenia publiczne | Komunikaty | Dobre praktyki | Konkursy |

projekt i wdrożenie: amrstudio.pl

Logowanie

login: | hasło: