IX Przystanek PaT w Koninie. Moda na życie bez uzależnień!

2-5 lipca 

Konin  na początku lipca stał się ogólnopolską stolicą profilaktyki, jednak finał tej imprezy  miał miejsce 5.07.br. i właśnie w tym dniu dziesięcioosobowa grupa (sześcioro uczennic z gimnazjum i czwórka uczniów klasy 6a) wraz z opiekunami p. Magdaleną Fechner i p. Renatą Kurpisz  udała się tam, by reprezentować wielichowską szkołę. Konińska PaTosfera rozpoczęła się już na Placu Wolności, gdzie uczestnicy IX Przystanku PaT spotkali się ze swoimi rówieśnikami z wielu miast Wielkopolski. Młodzież mogła uczestniczyć w ośmiu Warsztatach z Mistrzami, by po dwugodzinnych próbach, zaprezentować się przed zaproszonymi gośćmi i mieszkańcami Konina, którzy licznie przybyli na koniński rynek. Początkowo, miały to być osoby z Wielkopolski, jak się jednak okazało do nich dołączyli jeszcze przedstawiciele województw mazowieckiego i łódzkiego. Łącznie na wspomniane warsztaty przyjechało 38 autokarów.

Warsztaty odbywały się w kilku punktach, znajdujących się nieopodal Placu Wolności. Po ich zakończeniu poszczególne grupy, przygotowały pokazy, które następnie zostały zaprezentowane zgromadzonym na Placu. To właśnie na nim odbyły się dwa pierwsze warsztaty. Na jednej ze scen poprowadził je Robert Osam z TVP. Znany całej społeczności PaT instruktor poprowadził warsztaty wokalne. Po drugiej stronie placu odbywały się warsztaty Zumby, które prowadziła Sylwia Socha z Radomia. Kolejni mistrzowie to Branko Bielopotocky ze Słowacji, Ricardo Marques z Brazyli, Marta Schuberg z Niemiec, Sophie Kobus z RPA, którzy poprowadzili odpowiednio warsztaty Hip-Hopu, Capoeiry, Bębniarski i Samby brazylijskiej. Na Placu Zamkowym odbyły się  warsztaty Teatralny-Lalkarski i Sztuki Ulicy, poprowadzili  je Roman Holc z Teatru Lalka w Warszawie wraz z Anną Wdowiak z Teatru Piccolo w Łodzi oraz Teatr Fanum z Siedlec.

Ponad dwa tysiące młodych ludzi, którzy chcą żyć wolni od uzależnień powitało zgromadzonych gości, wśród których byli m. in. Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki, Szef polskiej Policji nadinsp. Marek Działoszyński, Wojewoda Wielkopolski Piotr Florek, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wielkopolski Kurator Oświaty Elżbieta Wachowiak, a także Prezydent Konina Józef Nowicki. Na Placu Wolności w Koninie minister Marek Michalak poprosił o wspólne odczytanie fragmentów Międzynarodowej Konwencji o Prawach Dziecka, która została przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych 20 listopada 1989 roku.

Młodzież odczytała fragmenty Konwencji, mówiące o poszanowaniu praw dzieci z zachowaniem ich tożsamości, gwarantujące prawo do swobodnego wyrażania własnych poglądów, czy stanowiące o wolności od bezprawnej ingerencji w sferę jego życia prywatnego, rodzinnego lub domowego. O godzinie 12.46 ustanowiony został rekord Polski w zbiorowym czytaniu Konwencji o Prawach Dziecka.

Wielce wyczekiwanym Gościem była Pierwsza Dama Rzeczypospolitej Polskiej Anna Komorowska, która po raz pierwszy odwiedziła Centralny Przystanek PaT.

- Kochani młodzi Przyjaciele! Wiem, że Społeczność PaT spotyka się po raz kolejny na Przystanku PaT, tym razem w Koninie. Muszę powiedzieć, że spotykając się z Wami udziela mi się Wasza energia i pozytywne myślenie. Jestem pod wielkim wrażeniem prezentacji warsztatów z Mistrzami tu, na konińskim Placu Wolności. To dziewiąte spotkanie odbywa się w niezwykłym roku, gdy świętujemy 25 lat wolności. Jesteście wolni od wszelkich złych rzeczy, po które czasem młodzież w Polsce sięga. Jednak to Wy pokazujecie, że można się bawić jako wolni ludzie. Cieszę się, że następne spotkanie PaTowiczów odbędzie się w Warszawie – mówiła ze sceny Prezydentowa Anna Komorowska. Na pamiątkę 25 lat wolności Pierwsza Dama RP zasadziła w Koninie „Dąb Wolności”, który będzie przypominał o rocznicy.

W trakcie PaTosfery na konińskim niebie zaprezentowała się Grupa Akrobatyczna Żelazny, która o 13.15 rozpoczęławykonywanie podniebnej ekwilibrystyki. Za sterami dwóch samolotów zasiedli  Wojciech Krupa i Piotr Haberland. Prowadzący pokaz zdradził, że odległości między samolotami wynosiły od 3 do 5 metrów, a przeciążenia osiągały wartość od +8 do -5 G. Zaznaczył, że najgorsze dla pilotów jest moment, w którym przechodzi się z niskiego do wysokiego przeciążenia

Po zakończeniu pokazów akrobatycznych, kolorowy korowód przeszedł ulicami Konina z Placu Wolności, aż do Hali „Rondo”. Podczas przemarszu poszczególne warsztaty miały możliwość zaprezentowania się oraz propagowania haseł ,na których opiera się idea programu PaT „Moda na życie bez uzależnień”.

Największa w Polsce PaTosfera zapisze się na długo w historii Konina. Trasa przemarszu wynosiła 2,5 km! Mieszkańcy miasta pozdrawiali maszerującą Społeczność PaT, a także dołączali się do barwnego korowodu, który zakończył się pod Halą „Rondo”.

Uczniowie Zespołu Szkół im. Polskich Noblistów w Wielichowie powrócili do swych domów w godzinach wieczornych, ale mimo dużego zmęczenia czuli radość i rozpierającą  ich energię, ponieważ poznając wiele niesamowitych osób, nauczyli się elementów różnych tańców, a przede wszystkim wspaniale się bawili wśród rówieśników z całej Wielkopolski.

 

Dodano: 07.07.2014 / Autor: Renata Kurpisz


Ogłoszenia publiczne:

- Malowanie sali gimnastycznej
Dodano: 06.05.2011


Komunikaty:

- Dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
Dodano: 19.09.2019


Dobre praktyki:

- KSIĄŻKI POLECANE DLA RODZICÓW
Dodano: 20.01.2017
Wszystkie prawa zastrzeżone dla Zespołu Szkół w Wielichowie
ul. Kośœcielna 7a, 64-050 Wielichowo, tel/fax 061 44 33 016

Aktualnoœści | Patroni szkoły | Kadra Szkoły | Rada Rodziców | Podręczniki | Plany lekcji |
Galeria Szkoły | Kontakt || Ogłoszenia publiczne | Komunikaty | Dobre praktyki | Konkursy |

projekt i wdrożenie: amrstudio.pl

Logowanie

login: | hasło: